Co to jest ozon ?

Ozonowanie

Ozon jest alotropową odmianą tlenu występującą we wszystkich stanach skupienia. W stanie gazowym jest niebieski i ma charakterystyczny ostry zapach, przypominający ditlenek siarki i chlor.

Ozon jako silny utleniacz (E?=2,7 [V]), powszechnie stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń chemicznych, w dezynfekcji i deakaryzacji pomieszczeń, w procesie uzdatniania wody, czy jako czynnik odkażający w przemyśle spożywczym.

Ozon jest bardzo silnym związkiem utleniającym, dużo silniejszym od tlenu. Ozon rozpada się na cząsteczkę tlenu i tlen atomowy, który jest bardzo aktywny. Już w zwykłej temperaturze wywołuje proces utleniania np. rtęci.

Ozon jest 3-atomową stosunkowo nietrwałą cząsteczką tlenu, o bardzo silnych właściwościach utleniających i dezynfekujących. Wykazuje 50 razy silniejsze i 3000 razy szybsze działanie niż np. chlor. Ozon drażni błony śluzowe.

Zastosowanie ozonu:

MOTORYZACJA

Czyszczenie układów klimatyzacji samochodowej bez używania środków chemicznych, usuwanie wszelkich zapachów (stęchlizna, papierosy, zapachy odzwierzęce itp.) z kabin samochodowych. Dezynfekcja układu wentylacji, usuwanie trudnych zapachów z tapicerki.

GASTRONOMIA

Pod pojęciem gastronomia rozumiemy szeroko pojęte usługi żywienia zbiorowego. Dotyczy to restauracji, smażalni, pizzerii, barów, lodziarni etc. modern bedroom.

HOTELARSTWO

Czas sprzątania pokoju i jego przygotowania dla nowego gościa jest skrócony dzięki wykorzystaniu generatora ozonu. Pokój pełen nieświeżego, zanieczyszczonego powietrza można przemienić w świeży pachnący pokój pełen świeżości w mniej niż 20-30 minut, tylko dzięki wykorzystaniu właściwego urządzenia. Umożliwi to czyszczenie pomieszczeń w znacznie krótszym czasie. Pokoje będą świeższe przez dłuższy okres czasu, klienci na pewno docenią pokoje wolne od nieprzyjemnych zapachów.

Wykorzystanie generatora ozonu zdezynfekuje również powietrze w pomieszczeniu, jak i jego wyposażenie, ograniczając ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego. Dowiedziono, że ozon ogranicza skargi i rezygnacje gości z pokojów spowodowanych skargami na nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Ozonowanie nie tylko sterylizuje pomieszczenie, ale również całkowicie usuwa pleśń i grzyby.

Zastosowanie ozonu do kanałów nawiewnych wentylacji i klimatyzacji powoduje ograniczenie do zera groźby wystąpienia Legionellozy, jak wiemy najpoważniejszego czynnika zakaźnego w hotelarstwie.

SŁUŻBA ZDROWIA

Stosowanie ozonu w szpitalach, przychodniach, salach operacyjnych, gabinetach zabiegowych, stomatologicznych, salach chorych, w korytarzach zapobiega infekcjom i zakażeniom.

BASENY

Ozonowanie sterylizuje, usuwa glony, oczyszcza, prowadzi do pełnej przejrzystości wody w zbiorniku.

PRZETWÓRSTWO RYBNE

Ozonowanie pomieszczeń oraz świeżych ryb eliminuje całkowicie przykry zapach i kilkakrotnie przedłuża ich świeżość.

PRZETWÓRSTWO MIĘSNE

Zastosowanie ozonu w pomieszczeniach produkcyjnych przetwórstwa mięsnego, dzięki sterylizacji atmosfery w pomieszczeniu znakomicie poprawia warunki sanitarne, a co za tym idzie surowiec do produkcji, jak i gotowy produkt przebywający w atmosferze z zawartością ozonu odporny jest na zakażenia bakteryjne i wirusowe. Samochodowy transport służący do przewozu mięsa i jego przetworów, poddawany periodycznie ozonowaniu jest kolejnym wyeliminowanym ogniwem umożliwiającym zakażenie towaru. Ozonowanie pomieszczeń rozbioru mięsa, lad chłodniczych oraz sal sprzedaży w sklepach mięsnych, przedłuża świeżość i trwałość mięsa i jego przetworów. Nie bez znaczenia jest utrzymujący się w sklepie świeży zapach pozbawiony typowego odoru psującego się mięsa.

TRANSPORT

Ozonowanie ciężarówek, autobusów, autokarów, tramwajów, taksówek i innych pojazdów, usuwa całkowicie zapachy z wnętrza, jednocześnie sterylizując układy wentylacyjne i klimatyzacji samochodowej.

HODOWLA ZWIERZĄT

Ozonowanie w hodowli zapobiega chorobom zakaźnym oraz usuwa przykre zapachy hodowli.

OGRODNICTWO

Wykorzystanie ozonu w produkcji sadzonek w systemie hydroponicznym i tradycyjnym usuwa zagrożenie zakażenia pleśniami, grzybami i wirusami.

SZKODY PO POŻARACH

Ozonowanie pogorzelisk w celu usunięcia zapachu spalenizny. Skuteczność ~99%.

SZKODY PO POWODZIOWE I PO ZALANIACH

Ozonowanie niszczy rozwijające się po powodziach i zalaniach pleśnie i grzyby oraz ich plechy i grzybnie.

ZAKŁADY POGRZEBOWE

Usługa polega na ozonowaniu pomieszczenia przygotowania do pochówku zwłok. Sterylizacja pomieszczeń i chłodni oraz przygotowanie pojazdu transportowego.

Firma tworząca strony Łódź